A manometria a tápcsatorna különböző pontjain történő nyomásmérést jelenti. Információt ad az izmos fallal rendelkező szerv mozgásáról, a záróizmok tónusáról, a lezárás erősségéről. Rutinszerűen manometriát a nyelőcsőben, gyomorban, végbélben végzünk.
A vizsgálat éhgyomorra, a manometriás katéter vizsgálandó szervbe történő behelyezésével indul. A vizsgálat fájdalmatlan, minimális kellemetlen érzést okoz. Vizsgálati időtartam: 5-20 perc.
Mikor szükséges manometriás vizsgálatot elvégezni?
- nyelészavar, nyelési nehezítettség esetén, gyakori ételelakadás során,
- reflux betegség mellett, ha a gyógyszeres kezelésre nem reagál, gyakran visszaesik a beteg, meg akarja műttetni a nyelőcsövét reflux miatt, ismeretlen eredetű mellkasi fájdalom esetén. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a hatályos szakmai kollégiumi állásfoglalás alapján antireflux műtét előtt kötelező elvégezni a nyelőcső manometriát!
- A teltség érzés, gyakori hányás, gyomorürülési zavar gyanúja esetén,
- székrekedés kivizsgálásának rutin módszere, kimeneti akadályos székrekedés, Hirschprung betegség okozta székrekedés kizárására, végbél érzékelési zavarok kimutatására.
- Az anorectalis manometria elvégézsének további indikációi: széklet tartási zavar (inkontinencia) kivizsgálása, a végbél záróizmainak elégtelen működése esetén,
- végbél sérüléseinek felmérése esetén,
- műtéteket megelőzően: anus preternaturalis megszűntetése, tehermentesító stomazárás, húgyhólyag kiírtása- vizelet vastagbélbe vezetés, achalasia műtét előtt, antireflux műtétet megelőzően.
Nyelőcső manometria reflux betegségben:
A manometria önmagában nem diagnosztikus a refluxra, viszont értékes információt ad a betegség okára és szövődményeire vonatkozóan. A nyomásmérés kapcsán behatárolható az alsó nyelőcső záróizom (spincter) orrnyílástól számított helyzete, hossza. A záróizom pozíciójának meghatározása miatt a pH-mérést illetve nyelőcső pH-impedancia mérést megelőző vizsgálat.
Az úgynevezet légzési inverzós pont segítségével meghatározható a hasi- és mellkasi záróizom hossz, mely a záróizom lezárási képességének meghatározásához szükséges. A manometria során a nyelőcső alsó záróizom alapnyomása, ellazulása kapcsán mért maradék nyomása, az ellazulás méréke kerül meghatározásra. A Castell munkacsoport egészséges önkénteseken és refluxbetegeken végzett manometriával kombinált pH-mérései azt mutatták, hogy a nyelőcső alsó záróizma elégséges működésének feltétele az, hogy a záróizom magas nyomású területen (hasi szakasz) elhelyezkedő hossza legalább 2 cm legyen és átlagos alapnyomása a 10 Hgmm-t haladja meg. Mind a záróizom kórosan alacsony nyomása, mind magas nyomása utalhat refluxbetegségre. Az előbbi pl. Barrett nyelőcső kapcsán szinte mindig kimutatható, az utóbbi, vagyis a hypertensiv/hyperreactiv záróizom a refluxos betegek kb. 5-7 százalékában észlelhető eltérés. Ezen utóbbi kialakulását valószínüleg a záróizom regiot érő kémiai inzultus okozza, és a záróizom védekező mechanizmusa.
A nyelőcső manometria információt ad a folyadék, illetve a száraznyelések alatti nyelőcsőtest funkciora is. Antireflux műtét csak nyelőcső manmoetria és pH-impedancia vizsgálat elvégzése után tervezhető és végezhető el, ellenkező esetben súlyos nyelészavar fejlődhet ki a műtött betegeknél!
Anorectalis manometria székrekedés, széklettartási zavar (inkontinencia) esetén:
Folyadékperfúziós manométer, szilárd fázisú mikrotransducer segítségével, levegővel, vagy folyadékkal feltöltött ballonnal a végbél és az analis csatorna nyomásviszonyait, érzékelést, ballon felfújásra adott záróizom választ lehetséges felmérni. Az anus csatrona funkcionálisan az a terület, ahol a nyomásértékek legalább 5 Hgmm-el meghaladják a végbélben mérhető nyomást. Az analis csatorna felső harmadában a mellső fal irányában mért nyomásértékek alacsonyabbak nyugalomban és szorítás során, mint a három másik quadránsban. A középső harmad nyomásviszonyai kiegyenlítettek, alsó harmadban a hátsó fal felé eső quadránsban alacsonyak a nyomásértékek. Legmagasabb értékek fiatal férfiakban mérhetők. Az alapnyomás 75-85%-át a belső sphincter biztosítja, ugyanakkor azonban, ha a beteg izgul, nincs relaxált állapotban, jelentősen magasabb nyomásértékek mérhetőek a külső végbél záróizom összehúzódása eredményeként.
Maximális szorítási nyomás meghatározása a külső végbél záróizom működését reprezentálja, kitartott szorítás során az külső sphincter izom kifáradása detektálható.
Rectoanalis inhibitoros reflex (RAIR): a végbél felfúvása hatására a belső sphincter nyomása leesik. A jelenség a bél külső beidegzésének elvesztését követően is fennmarad, plexus myentericus működési épsége szükséges megjelenéséhez. Csökken neuropathiát előidéző kórképekben, ha a végbél tágulékonysága (compliance) nagy, ganglionsejtek pusztulása esetén, illetve belső végbél záróizom elfajulása során. RAIR hiánya Hirschprung betegséget vet fel.
Vektor volumen mérés (vektometria): legalább nyolc csatorna radiális nyomásértékeinek 3 dimenziós leképezése. Elsősorban incontinens betegekben sphincter sérülés, sphincter működés kiesését jelzi.
Manometria jelentősége:
- mérési eredményei jól reprodukálhatók.
- Lehetőséget ad annak eldöntésére, hogy a végbél és gátizomzat melyike működik rendellenesen.
- Alkalmas és kivizsgálás során kötelező a végbél sphincter sérülés jóslására,
- a bél beidegzésének vizsgálatára, Hirschprung betegség, megarectum kimutatására, anus preternaturalis megszűntetése előtti végbél záróizom felmérésre.