Macskakarmolási betegség
A mindennapi betegellátásban találkozhatunk vele. Kórokozója egy intracelluláris bakterium, a Bartonella henselae. A diagnózis felállításában macskakontaktus segít.
Hőemelkedés, torokfájdalom, kötőhártya gyulladás, nyirokcsomó duzzanat a leggyakoribb panaszok, a nyirokcsomók tályogot is képezhetnek és beolvadhatnak.
Immunsérült egyénekben szívbelhártyagyulladás, központi idegrendszeri tünetek alakulhatnak ki.
A diagnózis vérvétel útján a kórokozóval szemben kialakult ellenanyagok kimutatásán alapszik, kezelése antibiotikumokkal történik.
Tularemia
A betegséget a Francisella tularensis nevű baktérium okozza, ami állatkontaktuson kívül (mezei nyúl, vadak) kullancscsípéssel is bejuthat a szervezetbe.
Sokféle formája van, leggyakoribb az ulceroglanduláris megjelenés, amikor a kórokozó bejutásának helyén primer fekély alakul ki, a környező nyirokcsomók pedig megduzzadnak, fájdalmasakká válnak, tályogot is képezhetnek. Súlyosabb esetekben tüdőgyulladás, vérmérgezés, hasmenés, központi idegrendszeri tünetek is kialakulhatnak. Az egész testre kiterjedő bőrkiütések is megjelenhetnek.
Diagnózishoz vérvétel útján vizsgált specifikus ellenanyagok jelenlétének kimutatásával jutunk, a kórokozó ki is tenyészthető a nyirokcsomó gennyéből. Antibiotikummal gyógyítható.
Q láz
A Coxiella burnetii nevű baktérium okozza, ami a légutakon keresztül jut az emberi szervezetbe, de kullancscsípés, vagy nyers tej fogyasztása is fertőzhet.
Láz, izom-, és izületi fájdalom, köhögés, tüdőgyulladás, kóros májfunkció, testszerte bőrtünetek jelentkezhetnek a fertőzés következtében.
A diagnózist vérből a kórokozó elleni ellenanyagok kimutatása igazolja. Antibiotikummal gyógyítjuk.
A krónikus fáradtság szindroma egyik oka a krónikus Q láz fertőzés.
Lyme betegség
A Borrellia burgdorferi sensu lato és alfajai által okozott betegség, amit kullancscsípés terjeszt. Magától is meggyógyulhat, kedvezőtlen esetben krónikus betegséget okozhat.
Szerencsés esetben az erythema chronikum migransnak nevezett bőrjelenség hívja fel a figyelmet a kórképre, vagy a többnyire gyermekekben előforduló, a fülcimpa, esetleg a fülkagyló duzzanata és lilás elszíneződése, amit Borrelia lymphocytomának hívunk.
A kezeletlenül maradt fertőzés következtében
- carditis léphet fel mellkasi fájdalommal, szívritmus zavarral,
- idegrendszeri tünetek jelentkeznek: idegbénulás, fájdalmas ideggyulladás, agyhártyagyulladás,
- vagy a krónikus Borrelia encephalomyelitis memória zavarral, bénulásokkal,
- vagy a krónikus polyneuropathia végtagfájdalommal, érzészavarral.
A Lyme arthritist az asszimmetrikus, vándorló nagyizületi gyulladások jellemzik, ami leggyakrabban a térdizület, vagy más nagyizület nem szimmetrikus gyulladását jelenti.
A Lyme betegség diagnózisát a klinikai tünetek és a vérből kimutatott ellenanyagok megfelelő értékelése biztosítja. A betegséget antibiotikum kezeléssel gyógyítjuk.
Toxocariazis
Az orsóférgek, a Toxocara canis (kutya) és a Toxocara catis (macska) környezetbe jutott petéi (kutyaürülék, macskaürülék) az ember szervezetébe jutva lárvává fejlődnek és a bélfalat átfúrva különböző szervekbe jutnak (máj, tüdő, szem, agy), ahol gyulladást okoznak.
Egyik formája a visceralis larva migrans általában kisgyermekben okoz nyirokcsomó gyulladást, hasi fájdalmat. Néha köhögés, vérszegénység, a vérképben az eosinophyl sejtek szaporulata, májnagyobbodás, izomfájdalom, bőrkiütések lépnek fel.
A szemben kialakult gyulladás az ocularis larva migranst okozza látászavarral, súlyos esetben vaksággal.
A diagnózis vérből ellenanyagok vizsgálatával (serológiai vizsgálat), szemfenék vizsgálattal, esetleg szövettani vizsgálat során a lárvák kimutatásával lehetséges. Kezelése attól függ, hogy milyen kórformát állapítunk meg.
A FUO (ismeretlen eredetű lázas állapot) egyik oka lehet.