A hasi fájdalom alapvetően az alábbi mechanizmusokkal jöhet létre:
- Üreges szerv mechanikus elzáródása/szűkülete kapcsán az elzáródás feletti területen pangó tartalom (bélelzáródás kapcsán béltartalom, húgyutak köves elzáródása kapcsán a vizelet, epekő okozta epehólyag és epeút elzáródás kapcsán az epe) az üreges szerv falában feszülést hoz létre. Ezt a falban elhelyezkedő feszülés érzékeny idegvégződések közvetítésével a központi idegrendszerbe jut, és ott tudatosul, fájdalomként éli meg a beteg. A feszülő üreges szervben a feszülés reflexesen, a falában lévő idegrendszeren keresztül izomösszehúzódást provokál, amely megpóbálja legyőzni az elzáródást. Ez heves, egyre erősödő, esetenként rohamokban jelentkező fájdalomként éli át a beteg, melyet jellegzetes tünetek: pl. verejtékezés, hányinger, felpuffadás, sápadtság kísér.
- Ha a hasi szervek területén gyulladás jelentkezik (pl. epehólyag-, epeút-, húgyúti, bél), a gyulladás hatására az immnurendszerből olyan ingerületátvivő anyagok szabadulnak fel, melyek az izomzathoz jutva heves összehúzódásokat provokálnak. A legklasszikusabb, mindenki által átélt fertőzéses bélhurutok, hasmenések kapcsán jelentkező hasi fájdalom (bélgörcs) jön létre ezzel a mechanizmussal. Ez védő folyamat, a kórokozó kiürülését segíti a szervezetből.
- Elsősorban a gyulladás részjelenségeként ugyanezen gyulladásos ingerületátvivő anyagok a zsigerek falában lévő érző idegelemekhez jutva érzékenyítik azokat. Így normál stimulus kapcsán is olyan érzet jelentkezik, mintha a szervezetet veszélyeztető külső behatás érkezett volna, ez egyrészt fájdalomként tudatosul a központi idegrendszerben, másrészt az üreges szerv falában lévő idegrendszeren keresztül reflexes izom összehúzódásokat okoz. Például ez elsősorban a különböző fertőzések után megmaradó (pl. fertőzéses bélhurutokat követő) úgy nevezet funkcionális fájdalom: az irritábilis bél szindroma kialakulásának egyik feltételezett útja.
- Kémiai ingerre jelentkező fájdalom (pl. túlzott gyomorsav termelés, savas felböfögés kapcsán jelentkező szegycsont környéki fájdalom, gyomor-, nyombélfekély okozta fájdalom).
FONTOS!
Feltétlenül orvoshoz kell fordulni, ha:
- a fájdalom nem szűnik meg 1-2 nap alatt
- ha egyre fokozódó jelleget mutat
- láz, véres székletürítés, fekete színű széklet ürítése jelentkezik
- krónikus (régóta tartó) fájdalom esetén ha vashiányos vérszegénység fejlődik ki, fogyás jelentkezik
- az egyébként orvos által kezelt fájdalom jellege megváltozik