Hogyan fejlődik ki az aranyeresség?
A végbélben lévő kis visszerek apró párnákat képeznek, melyeknek a vér összegyűjtésén kívül a széklet tartás képességében van szerepük. Székrekedéses betegek gyakran erőlködnek a WC-n ülve, erős haspréssel próbálják kinyomni a székletet. Hasprés során a hasfal összehúzódik, a rekeszizom lefelé száll, ezáltal a hasűri nyomás megnő. A vér pang ezekben a kis erekben, melyek kötőszövetes fala vékony, ezért a megnőtt nyomás hatására tágulni kezdenek. Az aranyér ezekből fejlődik ki. Terhesség kapcsán a magzat miatt megnőtt hasűri nyomás hatására alakul ki az aranyér.
Aranyeresség két formája
- A külső aranyér (nodus) látható, tapintható. Megjelenését leggyakrabban nehéz fizikai munka, vagy komoly szorulás előzi meg. Miután a végbél körüli terület érzőideg végződésben gazdagon ellátott, erős fájdalmat okoz, bethrombotizálhat és vérezhet. Az elváltozás konzervatív módon, keringés javító gyógyszerrel, krémmel jól kezelhető, kivételes előrehaladott esetekben van szükség műtéti beavatkozásra.
- A belső aranyér nem látható, mert a végbélcsatorna felső területén alakul ki. Itt érzőideg-végződések nincsenek, így fájdalom nem jelentkezik. Az aranyeret a végbélben pangó ki nem ürült széklet nyomja, székletürítés alatt a kemény széklet felsérti, a bélbaktériumok nyálkahártyába történő inváziója gyulladást idéz elő. Székletürítés kapcsán jelentkező erőlködés hatására a vékony kötőszövetes fal a kemény széklet kicsúszásakor elszakad, mely aranyeres vérzést eredményez, a sérült nyálkahártyán át pedig baktériumok bejutnak, és gyulladást, súlyos esetben az aranyér berögösödését illetve tályogosodását idézi elő. Ez rendkívül heves, lüktető fájdalommal jár a végbél területén, esetleg láz is jelentkezhet.
Tünetek
Kezdetben friss piros vér ürülése utal a kialakulására. Aztán később – amint a betegség elhanyagolttá válik – mérete növekszik, és a beteg székürítés után kis csomó előcsúszását érzi, amely spontán visszahúzódik. Szövődménye lehet az aranyér kizáródása. Ekkor már súlyos gyulladás, heves fájdalom, vérzés kíséri, és nem kerülhető el a kórházi kezelés. A megnőtt aranyér a végbélből kibújhat, kizáródhat, akadályozza a záróizom működését és széklet tartási képtelenség: incontinencia tüneteit okozhatja.
Kezelés
Ahhoz, hogy ezek az erek képesek legyenek gyógyulni az szükséges, hogy
- székletürítés során nagyobb erőlködésre ne legyen szükség,
- a távozó széklet lágy legyen, ne sértse az aranyerek falát.
Nagyon fontos tudni azt, hogy a folyamat első időszakában akár a külső, akár a belső aranyeresség gyógyszeresen kezelhető, gyógyítható. Már a századforduló körül kiadott gyógyszerkönyvek is adtak tanácsot, később jól bevált hatóanyag kombinációk felhasználásával végbélkúpot készítettek, majd egyre több, korszerűbb gyulladáscsökkentők, nyálkahártyát edző szerek váltak elérhetővé, egy részük szabad forgalomban kapható is. Az aranyér könnyen és jól kezelhető.
Amennyiben a gyógyszeres kúra nem vezet a teljes gyógyuláshoz, akkor is van még lehetőségünk a műtét elkerülésére. Gumigyűrű ligatura felhelyezése fájdalommentes, és ambulanter (járóbeteg ellátásban) elvégezhető.
Ritkábban alkalmazott, de igazoltan bevált módszer főleg a kisebb nodusok kezelésére az ugyancsak ambuláns kezelésként végezhető sclerotherapia.
Kisebb aranyerek esetén az infracoagulatio, illetve lézerkezelés jöhet szóba.
A szégyenérzetet, vagy rosszul értelmezett prüdériát a nőgyógyászati és urológiai betegségek szempontjából mára nagyobb részben sikerült kiküszöbölni, ám a proctológia területe, az aranyeresség, és a hasonló tünetkkel járó végbéldaganatok ebben a tekintetben sajnos hátrányban maradtak. A betegek részéről a pozitív, nyitott hozzáállás e problémához mindenképpen nagy jelentőséggel bír. A komoly betegségek elkerülését szolgálja a tervezett colorectalis szűrés beindítása, valamint a bárki számára elérhető proctológiai szakrendelők hálózata, amelyek minden szempontból biztosítják a feltételeket a baj kiderítéséhez, és kezeléséhez. Ne felejtsük azt, hogy egyszerűbb két hétig végbélkúpot alkalmazni, mint azon gondolkodni, hogy mikor legyen a műtét!
Kivizsgálás
- fizikális vizsgálat
- végbél tükrözés (rectoscopia) vagy anoscopia
Kérdéseivel forduljon specialistánkhoz!